ابزار کارشناسی خودرو

ذره‌بین کارشناسی رنگ خودرو

انواع ذره‌بین کارشناسی خودرو

استفاده از ذره‌‌بین کارشناسی به منظور تشخیص رنگ‌شدگی بدنه خودرو یکی از روش‌های کارآمد در فرآیند کارشناسی رنگ و بدنه خودرو (دوره‌های آموزشی تشخیص رنگ خودرو در دانشگاه صنعتی شریف)محسوب می‌شود.
با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی، افرادی که در حوزه رنگ‌آمیزی یا نقاشی خودرو مشغول هستند نیز به ابزار و تجهیزات روز مجهز شده‌اند و تلاش می‌کنند تا رنگ‌آمیزی بخش‌های آسیب‌دیده بدنه خودرو را به رنگ فابریک یا رنگ کارخانه‌ای بخصوص از نظر ضخامت و طیف رنگ نزدیک کنند و این موضوع دشواری و بعضا پیچیدگی بیش از پیشی را در مسیر کارشناس برای تشخیص نقاط رنگ‌شده غیرفابریک قرار می‌دهد.
در این شرایط کارشناس تشخیص رنگ و بدنه خودرو باید از طریق مقایسه در عوامل زیر نسبت به تشخیص رنگ‌شدگی غیرفابریک اقدام کند:

 • تغییر در طیف رنگ ناحیه مشکوک به رنگ‌شدگی
 • تغییر فام یا درخشندگی رنگ ناحیه مشکوک به رنگ‌شدگی
 • تغییر در تعداد اکلیل یا پودر فلزات رنگی موجود در رنگ ناحیه مشکوک به رنگ‌شدگی
 • تغییر در ریزدانه یا درشت‌دانه بودن اکلیل موجود در ناحیه مشکوک به رنگ‌شدگی
 • تغییر در نوع رنگ‌دانه یا پیگمنت بکار رفته در رنگ ناحیه مشکوک به رنگ‌شدگی
 • تغییر در نوع کیلر یا شفاف‌کننده رنگ ناحیه مشکوک به رنگ‌شدگی(البته کیلر غیرکارخانه‌ای دارای اصطکاک بیشتر است و قابلیت رنگ سوختگی آن بیشتر است(در مقابل اشعه UV توان تحمل کمتری دارد و قابلیت پاک شدن آن با تینر 60000 نیز بالا است)
 • باز شدن پیچ و مهره‌ها
 • جدا شدن سطوح یا باز شدن لبه پرچی ورق‌های بدنه
فروش ابزار کارشناسی خودرو

در این شرایط استفاده از ذره‌‌بین تشخیص رنگ بدنه خودرو، می‌تواند ابزاری کارآمد محسوب گردد تا کارشناس به راحتی بتواند موارد فوق از ناحیه مشکوک به رنگ‌شدگی را با بخش‌هایی از بدنه خودرو که دارای رنگ فابریک هستند مقایسه کند و به درستی عملیات تشخیص رنگ‌شدگی را انجام دهد.

برای خرید ذره بین با قیمت مناسب و کیفیت عالی “ذره بین بزرگ ” کلیک کنید
بدین منظور می‌توان از ذره‌بین‌های مختلفی استفاده کرد.

انواع ذره‌بین

 

انواع ذره‌بینذره‌‌بین پایه‌دار                          ذره‌‌بین پایه‌دار چراغ‌دار

انواع ذره بینذره‌‌بین پایه تلسکوپی چراغ‌دار          ذره‌‌بین قابل حمل معمولی

انواع ذره بینذره‌ بین جیبی                              ذره‌ بین قابل حمل چراغ‌دار

شکل 1-انواع ذره‌‌بین

از انواع بسیار متنوع ذره‌بین موجود در بازار، ذره‌بین‌های قابل حمل با ابعاد مختلفی که مجهز به چراغ یا LED هستند به نحوی که طیف نور چراغ آنها به طیف نور خورشید نزدیک باشد مطابق شکل 2 به عنوان ابزار کارشناسی رنگ و بدنه خودرو توصیه می‌شوند.

انواع ذره‌بین کارشناسی خودروشکل 2-انواع مختلف ذره‌ بین‌های قابل حمل چراغ‌دار مورد استفاده در فرآیند کارشناسی رنگ بدنه خودرو

با استفاده از ذره‌ بین‌های مذکور، کارشناس به راحتی قادر خواهد بود که تغییر در فام یا درخشندگی، تعداد اکلیل یا پودر فلزات رنگی، ریزدانه یا درشت‌دانه بودن اکلیل، نوع رنگ‌دانه یا پیگمنت بکار رفته و نوع کیلر یا شفاف‌کننده رنگ به انضمام باز شدگی پیچ و مهره‌ها و جدا شدن سطوح یا باز شدن لبه پرچی ورق‌های بخش‌های مختلف بدنه خودرو در نواحی مشکوک به رنگ‌شدگی با بخش‌های فابریک بدنه خودرو مقایسه کند و پس از آن نسبت به اتخاذ قضاوت و تصمیم دقیق اقدام کند.
در صورتیکه درسترسی به ذره‌بین‌های قابل حمل چراغ‌دار میسر نباشد می‌توان از نرم‌افزارهایی همچون Magnifier استفاده کرد. بدین منظور می‌توان این نرم‌افزار را بر روی گوشی موبایل هوشمند نصب کرد. این نرم‌افزار دوربین گوشی موبایل را به ذربین تبدیل می‌کند و تا حدودی قادر به بزرگنمایی بخش‌های موردنظر را دارا است ولی به دلیل اینکه عمدتا دوربین گوشی موبایل در مرکز آن قرار ندارد و همچنین لرزش دست نیز قابل کنترل نیست لذا قابلیت این نوع ذره‌‌ بین نسبت به ذره‌ بین قابل حمل چراغ‌دار پایین‌تر است.
شکل 3 نوعی از ذره‌ بین قابل حمل چراغ‌دار را نشان می‌دهد که با از سه باتری نیم قلمی نوع AAA استفاده می‌کند که برای امور کارشناسی رنگ بدنه خودرو مناسب است.

نوعی ذره‌ بین قابل حمل چراغ‌دار مخصوص کارشناسی رنگ و بدنه خودرو1-درب محل نصب باتری 2-باتری نیم قلمی 3-دسته ذره‌‌بین 4-LED تکی با نور آبی 5-LED هشت گانه با نور مهتابی
6-عدسی ذره‌‌بین
شکل 3-نوعی ذره‌ بین قابل حمل چراغ‌دار مخصوص کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

شکل 4 وضعیت روشن بودن این نوع ذره‌‌بین را نشان می‌دهد.

شکل 4-ذره‌‌بین قابل حمل چراغ‌دار مخصوص کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

شکل 5 نحوه استفاده از این ذره‌بین حین عملیات کارشناسی را نشان می‌دهد. همانگونه که ملاحظه می‌شود کارشناس در حال بررسی وضعیت پیچ‌های ترمز درب خودرو است. در ناحیه بین درب‌ها هم شرایط نور مناسب نیست و هم فضای کافی وجود ندارد تا چشم کارشناس به موقعیت پیچ‌ها به اندازه کافی نزدیک شود لذا در این شرایط استفاده از این نوع ذره‌ بین به عنوان ابزاری کارآمد محسوب شده و از خطای احتمالی در تشخیص عیوب رنگ و بدنه خودرو پیشگیری می‌کند و بنابراین با توجه به هزینه مورد نیاز برای تامین این نوع ذره‌ بین، توصیه می‌شود که کارشناسان رنگ، بدنه و فنی خودرو حتما این ابزار را در جعبه ابزار خود داشته باشند.

شکل 5-استفاده از ذره‌‌بین قابل حمل چراغ‌دار در فرآیند کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

مطالب مرتبط

یک نظر در “ذره‌بین کارشناسی رنگ خودرو

 1. خرید ذره بین پایه دار شگفت انگیز است! این وسیله آموزشی جذاب به شما کمک می‌کند تا عالم کوچک مواد مختلف را ببینید و درک کنید. با ذره بین پایه دار، می‌توانید ریزنمونه‌ها را بررسی کرده و عجایب دنیای مورچه‌ها یا گیاهان را کشف کنید. برای تعلیم و تمرین باعث افزایش علاقه به علوم می‌شود.چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
  محصولات پر فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *